Informace o fungování služby


Komu je služba určena?

Služba Ověř18.cz je určena všem provozovatelům eshopů, které prodávají produkty určené pro osoby starší 18 let. Především pak pro prodejce tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření, elektronických cigaret a nikotinových sáčků, u kterých zákon vyžaduje při online prodeji, aby byl prodejce „vybaven počítačovým systémem, který elektronicky jednoznačně ověří věk spotřebitele“.

Z tohoto důvodu dle zákona č. 65/2017 Sb. nestačí ověření při doručení zboží. Prodejcům alkoholu § 15 odstavec 1) umožňuje prodávat online tyto produkty pouze pokud je vyloučen jejich prodej osobám mladším 18 let. Stejně tak mohou službu pro ověřování kupujících využít i prodejci dalších produktů určených pro osoby starší 18 let jako je například pyrotechnika nebo erotické pomůcky.

Zodpovědný eshop se nemusí ničeho obávat

Z naší praxe víme, že se nemusíte obávat poklesu objednávek z důvodu ověřování věku před dokončením objednávky. Pro vaše zákazníky zůstává proces rychlý a bezproblémový. Naopak, online ověření věku zvyšuje vaši prestiž na trhu. Zákazníci ocení vaši starost o to, aby zboží neskončilo v rukou nezletilých. Klid budete mít i v rámci testovacích nákupů kontrolních orgánů.

Naopak na používání služby Ověr18.cz můžete výrazně vydělat. Všem eshopům se po implementaci ověření věku zákazníka snížil počet vratek. Služba je navíc spolehlivější a výrazně levnější než ověření věku dopravcem. To je nedostatečná forma ověření dle zákona a kontrolních orgánů, ale také nemáte kontrolu nad tím, jestli vůbec dopravce toto ověření provede. Online ověření přes naši službu je průkazné a pro vás ihned ve svém zákaznickém účtu dohledatelné.

Jaké způsoby ověření může využít váš zákazník?

Jakmile implementujete službu Ověř18.cz získá váš zákazník v nákupním košíku několik možností, jak může provézt své ověření věku. Navíc sledujeme moderní trendy a technické možnosti, kdy je v budoucnu možné přidání dalších forem ověření. Ty automaticky ihned získáte k dispozici bez dalších starostí.

Ověření věku pomocí Bank iD

Bank iD je metoda digitálního ověření totožnosti, vaše digitální občanka. Ověření věku je stejně jednoduché jako se přihlásit do internetového bankovnictví. Stačí vybrat svou banku a v jejím prostředí se ověřit. Ověření Vaší totožnosti probíhá přes Vaši banku a v prostředí Vaší banky. Pro banky je ochrana bezpečí klientů maximální prioritou a odpovídají za bezpečnost ověření. Bankovní identita, a.s. ani služba Ověř18.cz coby poskytovatel služeb, nikdy nevidí Vaše přihlašovací údaje, ani informace o vašich financích.

Jak probíhá ověření věku pomocí Bank iD?

 • Vyberete svou banku.
 • Na stránce své banky se přihlásíte stejně jako do svého bankovnictví.
 • Přihlášení potvrdíte v mobilní aplikaci banky či zadáním zaslané SMS.
 • Odsouhlasíte, že banka předá vybrané osobní údaje poskytovateli služby.
 • Vaše totožnost je ověřena. Naše služba získá od Bank iD datum narození, které vyhodnotí a provozovateli eshopu předá informaci jestli jste nebo nejste starší 18 let.

Více informací o Bank iD najedete na oficiálním webu www.bankid.cz.

Ověření věku pomocí MojeID

Službu MojeID provozuje společnost CZ.NIC, z. s. p. o. a pro ověření věku při nákupu již zákazník musí mít zřízený účet MojeID. Pro provedení ověření se pouze přihlásí ke svému účtu. Služba MojeiD nám předá pouze datum narození, které je vyhodnoceno a provozovateli eshopu předána informace, jestli je nakupující starší 18 let či nikoli.

Nejvyšším stupněm procesu je ověření totožnosti oproti údajům ve veřejných registrech. Jedná se tak o službu na úrovni online identity uživatele. Osobní údaje uživatelů MojeID jsou chráněny stejně jako registr .CZ domén – na té nejvyšší úrovni. Navíc si můžete při každém přihlášení sami určit, které údaje poskytovateli služby předáte. Svůj účet také můžete volitelně zabezpečit kromě hesla i dalším faktorem, třeba bezpečnostním klíčem.

Více informací o Bank iD najedete na oficiálním webu www.mojeid.cz.

Ověření věku pomocí dokladu totožnosti

Strojové ověření totožnosti a věku z evropských dokladů. Pro ověření lze využívat občanský nebo řidičský průkaz. Tento doklad nahrajete v podobě scanu nebo ho vyfotíte během ověření v mobilu. Propracovaný počítačový systém doklad ověřuje co se týká platnosti a věku, následně je smazán. Nejsou vyčteny ani použity žádné jiné informace než potřebný datum narození, ihned po strojovém zpracování je doklad automaticky odstraněn a není ukládán na server.

Jak probíhá ověření věku pomocí dokladu totožnosti?

 • Vašemu klientovi stačí smartphone a průkaz totožnosti, který vyfotí.
 • Data z fotky se pomocí automatické technologie zpracují.
 • Eliminujte padělky s bezkonkurenční přesností prostřednictvím křížových kontrol pravosti.
 • Po tomto ověření dojde k načtení datumu narození a vyhodnocení věku.
 • Naše služba získá ověření, jestli je kupující starší 18 let a tuto informaci předá do systému prodejce.

Ochrana soukromí a GDPR

Velmi si zakládáme na ochraně soukromí a GDPR. Veškerá data a komunikace se službou Ověř18.cz probíhá na zabezpečeném protokolu a při všech formách ověření získáváme pouze datum narození. Bezpečnost všech uložených dat na našem serveru je naší absolutní prioritou. Jsme odhodláni zajistit, že vaše informace jsou v bezpečí před nepovoleným přístupem a zneužitím. K tomu využíváme nejmodernější technologie a osvědčené postupy v oblasti kybernetické bezpečnosti. Stejně tak data nejsou předávána na žádné servery do zahraničí, nevyužíváme cloudových služeb, ale pouze vlastního fyzického serveru umístěného v zabezpečené serverovně zde v České republice.

Všechny osobní údaje a informace o zákaznících a transakcích, jsou šifrovány a uchovávány na zabezpečených serverech, které jsou pravidelně monitorovány a aktualizovány. Díky našemu týmu odborníků na bezpečnost máte jistotu, že vaše data jsou chráněna před hrozbami a že jsou dostupná pouze těm, kteří mají k nim oprávnění.

Vaše důvěrnost je pro nás klíčová, a proto jsme připraveni udělat maximum pro zajištění bezpečnosti vašich dat na našem serveru. Více informací najdete v tomto PDF - Obchodní podmínky a ochrana osobních údajů.

Jaké je nedostačující ověření věku na internetu?

 • objednávku je možné realizovat pouhým potvrzením objednávky nebo údajů bez jejich ověřování, kdy je před odesláním objednávky zaškrtnuto políčko „Jsem starší 18 let“ nebo je vyplněno datum narození apod., i přesto, že může navazovat ověření věku dopravní službou při předání zásilky
 • upozornění prodejce např. v emailové komunikaci, že pokud jste objednali jakýkoliv tabákový výrobek nebo nikotinové sáčky bez obsahu tabáku, bylo nutné odsouhlasit věk nad 18 let, a že v opačném případě je potřeba stornovat objednávku
 • ověření věku kupujícího až v okamžiku převzetí zboží přepravní službou, pokud věk nebyl předem ověřen elektronickým systémem na ověření věku.

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Máte více otázek?

Zajímají vás další informace nebo máte nějaké konkrétní otázky? Podívejte se do našeho přehledu Častých otázek a odpovědí, případně nás kontaktujte.